Van plan om binnenkort naar Azië, Afrika of een ander ver continent af te reizen? Lucky you! Ik hoef je vast niet te vertellen dat je op tijd moet checken of je vaccinaties nodig hebt, maar ik doe het toch. Want wist jij bijvoorbeeld ook dat inentingen worden aanbevolen voor Oost-Europese landen als Kroatië en Slovenië? En dat de ene prijs voor een vaccinatie de ander niet is? Ik deel graag m’n ‘zo ga je gezond op reis’-tips met je.
VERGELIJK VACCINATIES
Afgelopen week publiceerde de Consumentenbond een artikel n.a.v. hun onderzoek naar vaccinaties in Nederland. Wat blijkt: de prijsverschillen tussen om die ene inenting voor DTP, Buiktyfus of welke andere tropenziekte dan ook te krijgen, zijn enorm. Je kunt je vaccinaties halen bij de GGD, maar er zijn ook gecertificeerde huisartsen, enkele ziekenhuizen en particuliere instanties zoals KLM Health Services en Thuisvaccinatie.nl die je de benodigde prikken kunnen geven.
Heel handig al die verschillende opties, maar er zijn dus behoorlijk grote prijsverschillen onderling zichtbaar geworden. Dit is met name het geval voor de consulprijzen. Waar de ene arts €18 vraagt, blijkt een ander maar liefst €55 te rekenen. Ook heb je nog zoiets als toeslagen in het weekend en ’s avonds of voor ingewikkelde consults. En dan heb je nog niet eens een enkele prik gehad. Ergens zijn de verschillende kosten ook wel logisch: veel instanties hebben immers gewoon salarissen en huur te betalen. Maar ook de prijzen van de vaccins zijn niet overal even duur en het verschil tussen inkoop- en verkoopprijs kan wel €20 per vaccin schelen.
Bottom line is dus: vergelijk de volgende keer meerdere instanties, zodat je niet onnodig geld uitgeeft. Het loont echt en kan je blijkbaar tientallen euro’s besparen. Vaak heb je wel meerdere mogelijkheden in de buurt om je inentingen te halen, zeker als je in een stad woont, en staan de genoemde prijzen gewoon op de websites gemeld. Kost even wat tijd om uit te zoeken, maar zo kun je je bespaarde geld mooi aan leuke dingen spenderen!
AANVULLENDE ZORGVERZEKERING
Nog een manier om geld te besparen terwijl je wel gezond op reis gaat: check je zorgverzekering of het loont om een aanvullende dekking te nemen. Als je voor het eerst vaccinaties moet halen kun je al gauw een paar honderd euro kwijt zijn, en dan is je vakantie nog niet eens begonnen. In sommige gevallen is de aanvullende dekking dan goedkoper dan alle vaccins los te betalen. Let trouwens wel op of ook het consult in de dekking is opgenomen en of de instantie waar je je inentingen haalt aangesloten is bij het Landelijk Coördinatiecentrum Reizigersadvisering. Anders heb je er nog niet heel veel aan.
ANDERE HANDIGE TIPS
- Check minimaal 6-8 weken van tevoren of je vaccinaties of medicijnen verplicht of aanbevolen zijn voor jouw bestemming. In sommige gevallen duurt het even voor de inenting geïncubeerd is.
- Ook voor vakantielanden dichtbij, zoals Marokko, maar ook Kroatië en Slovenië, worden inentingen aanbevolen. Dus niet alleen voor bestemmingen ver weg!
- Bedenk ook vooraf zoveel mogelijk met wat voor doel je op vakantie gaat. Ga je vooral bruin bakken op het strand? Dan heb je waarschijnlijk minder vaccinaties nodig dan wanneer je de Aziatische binnenlanden in gaat en met straathonden in contact kan komen of gaat raften op een ruige rivier.
- Ik maak me er nog wel eens schuldig aan: een beetje laks zijn als het op gezondheid aan komt. Malariapillen niet slikken, gewoon in stilstaand zoet water zwemmen… Niet handig, want als ik er even wat langer bij stil sta, besef ik me heus wel dat ik voor geen goud in een buitenlands ziekenhuis wil komen te liggen.
- Hoe goed je je ook voorbereid, zorg dat je ook tijdens de reis oplet: in veel landen is het drinkwater niet veilig, zijn er ziektedragende muggen aanwezig of kun je makkelijk iets verkeerds eten. Neem altijd O.R.S. en diarreeremmers mee, je zult jezelf er elke keer weer dankbaar voor zijn.
Hoe bereid jij jezelf voor om zo veel als mogelijk gezond op reis te gaan?
Dit artikel is oorspronkelijk gepubliceerd op 1 juni 2016.